Skip to content
Köpings Musteri
  • Hem
  • Dryckesprovning
  • Gårdsbutiken
  • Musta egna äpplen
  • ProduktionExpand
    • Våra drycker
    • Våra äppelgårdar
  • Aktiviteter
  • Om oss
  • Café Ciderhuset
Boka Dryckesprovning
Köpings Musteri

Musta egna äpplen

KÖPINGS MUSTERI

Vi hjälper dig gärna att göra härlig dryck av dina äpplen!

Njut av dryck från din egna frukt och vårt hantverk.

  • Vi tar emot äpplen från och med den 25/8. Du får dina egna äpplen tillbaka som must.
  • Bag in Box pastöriserad 110 kr/3 liter oavsett hur många
  • Pouch, ståpåse, pastöriserad 100 kr/3 liter för de första30 litrarna och därefter 85kr/3 liter. Se bilden bredvid hur den kan se ut.
  • Rå eller färsk must som du själv antingen fryser eller jäser kostar 15 kr/kg äpplen. Du får själv ha med behållare till musten. Tänk på att det måste finnas utrymme för musten att expandera om du ska frysa den.
  • Du lämnar äpplena på anvisad plats i ett tält- Glöm inte fylla i lapp med kontaktuppgifter och vilken sorts behållare du vill ha (pouch eller bag in box) Lappen finns i brevlådan på avlämningsplatsen.
  • Passa på att titta i den obemannade gårdsbutiken när du hämtar eller lämnar! Här finns spännande drycker av flera slag.
  • Det går även att musta päron, druvor och bär. Stenfrukter som plommon kan vi tyvärr inte musta.
  • Du får ut mellan 60-75% must eller ca 30-38 liter från 50 kg äpplen. Olika äpplen ger olika utbyte
ANVÄND ÄPPLEN DU KAN
TÄNKA DIG ÄTA!

POUCH
BAG IN BOX

På grund av enorm efterfrågan tvingas vi begränsa inlämningarna

Så här går det till att musta egna äpplen

Vårt mål är att det ska vara enkelt att genomföra en mustning av egna äpplen hos oss, vi har delat upp processen i 4 steg. Har du några frågor är du varmt välkommen att höra av dig!

Steg 1

Boka din mustning

Du fyller i bokningsformuläret nedan, vi återkopplar med bekräftelse.

Steg 2

Fruktmängd

Vi behöver minst 50kg äpplen päron eller druvor, en ICA papperskasse väger ca 10kg eller mer när den är full.

Steg 3

Lämna frukten

Du lämnar frukten på Köpings Musteri på anvisad plats som står i bokningsbekräftelsen, du fyller i kontaktuppgifter på en lapp tillsammans med din frukt. Lappen finns i brevlådan på avlämningsplatsen.

Steg 4

Musten tillverkas

Vi genomför mustningen och skickar ett SMS när musten är färdig att hämta. Betalning sker när musten är färdig, du kan betala med kort kontanter kort eller swish.

Boka mustning

Fyll i formuläret, välj ett önskat datum och uppskatta hur mycket frukt du har med dig. En vanlig papperskasse full med äpplen väger ca 10 kg. Avsluta med att klicka på genomför bokning. Se efter så att din e-postadress blir korrekt. Väl på plats tar du en lapp i postlådan  i tältet och skriver ditt namn, telefonnummer och väljer det förpackningsaltiernativ du vill ha! Vi skickar ett bekräftelsemail till dig via e-post när vi mottagit bokningen – välkommen!

Frågor & svar inför din bokning

Vi pastöriserar i pouch och bag in box!

Betalning sker när musten är färdig, du kan betala med kort, kontanter eller swish. Vill du betala med kort eller kontant, låt oss veta så vi kan hjälpa dig när du hämtar

Vill du ha färsk must så tar du med egna kärl att förvara den i. Lämna dessa i säckar eller på något samlat sätt bredvid din frukt. Märk även dessa!

Skulle det inte passa att lämna på angivna tider- ring oss så löser vi det.

Det tar någon/några dagar för oss att musta en dags inlämning. Vi har även vår äppelodling att skörda så vi ber om förståelse om det dröjer mer än en dag.
Vi hör av oss när den är färdig!

Din must kommer vara märkt med den blankett du lämnade med dina äpplen och antal liter (pastöriserad) eller kg (färsk) must samt summan att betala.

Nej, vi sköljer dem i samband med krossningen

Ja, päron, äpple, druvor går bra att blanda

Ja men det krävs minst 300 kg frukt. Maila oss för offert!

Hållbarheten för all pastöriserad must är minst ett och ett halvt år. Det gäller både pouch och bag in box.

Hitta hit & öppettider

Adress
Norra Rasgärde 1
731 92 Köping
Sverige
Öppettider
Vardagar 09.00 – 20.00
Helgdagar 10.00 – 18.00
Övriga tider bokning.
Kontakta oss
Johanna Ryberg: 070-033 35 76
Lena Ryberg-Ericsson: 073-982 88 37
Chatta med oss på facebook här
Vi ser fram emot ditt besök!

Aktiviteter

  • Dryckesprovning
  • Gårdsbutiken

På gården

  • Våra äppelgårdar
  • Våra drycker
  • Nyheter på gården
  • Bo, göra, äta i köping
  • Hitta hit

Följ oss

Facebook Twitter Instagram

Mustiga nyheter

Gör som många andra och prenumerera på vårt nyhetsbrev.

Vi hör av oss via e-post när det händer något spännande på gården, vid nya aktiviteter, upplevelser, recepttips och annat skoj!

sv_SESwedish
en_USEnglish sv_SESwedish
Boka dryckesprovning
  • Hem
  • Dryckesprovning
  • Gårdsbutiken
  • Musta egna äpplen
  • Produktion
    • Våra drycker
    • Våra äppelgårdar
  • Aktiviteter
  • Om oss
  • Café Ciderhuset